fbpx
Skip to content Skip to footer

Burun Estetiği (Rinoplasti) İçin Tıbbi Nedenler

Burun estetiği yaptırmanın birçok nedeni vardır. Bazı insanlar sadece kozmetik nedenlerle burun estetiği yaptırırlar. Bununla birlikte, diğerleri, görünüşlerini iyileştirmeye çalışmaktan ziyade tıbbi bir sorunu veya yaralanmayı düzeltmekle daha fazla ilgilenirler. Hem tıbbi hem de kozmetik rinoplasti ameliyatları genellikle benzer bir model izler. Nefes almayı iyileştirmek veya düzeltmek için burun estetiği, önemli bir şekil bozukluğu veya bir yaralanma sonucu yapılırsa, sigorta şirketleri genellikle prosedürün maliyetini karşılar. Öte yandan, burun estetiği sadece bir estetik operasyon ise, sigorta sağlayıcınız masrafları ödemeyebilir. Rinoplastinin ne kadara mal olacağı konusunda sigorta sağlayıcıları ve cerrahları ile konuşmalısınız.

Burun Estetiği İçin Yaygın Tıbbi Nedenler:

Tıbbi sorunları tedavi etmek için insanlar burun estetiği ameliyatı olurlar. Bunlardan bazıları şunlardır:
1.Kronik Sinüs Sorunları:

Çok sayıda insan, burun alerjileri ve sinüs tıkanıklığı gibi önemli sinüs sorunlarından muzdariptir. Bu sorunlara bazen burun septumunun sapması neden olabilir (aşağıda açıklanmıştır). Bu durumlarda tıbbi bir rinoplasti tedavisi idealdir çünkü bir burun estetiği sorunu çözebilir veya en azından daha az fark edilmesini sağlayabilir.

2.Yarık Dudak veya Yarık Damak

Yarık damak veya yarık dudak, burun ameliyatlarının yaygın tıbbi nedenleridir. Bu doğum durumundan muzdarip çocuklar yemek yemekte zorlanacaklar ve ihtiyaç duydukları besini alamayacaklar. Bir kişinin görünümünü iyileştirmek için yarık damak veya dudak düzeltilebilir olsa da bu tıbbi bir sorundur.

3.Sapmış Nazal Septum

Muhtemelen daha önce “sapmış septum” terimini duymuşsunuzdur. Burnunuzun ana kıkırdağı, nazal septum, sapmış veya merkezden uzak olduğunda tıp biliminde septum olarak bilinen şeydir. Burnunuzdan nefes almak sorunlu hale gelir. Tipik olarak, septum eğriliği burnunuzun bir tarafında daha belirgindir ve sinüzit veya enfeksiyonlara neden olabilir.

Septum deviasyonu olduğunda burun estetiğine uygun olarak yapılabilecek bir septoplasti gereklidir. Septoplasti, iki burun boşluğunu ayıran nazal septumu düzeltmek için kullanılan cerrahi bir düzeltme tedavisidir.

4.Burun Estetiği (Rinoplasti) İçin Diğer Tıbbi Durumlar:

Tıbbi rinoplasti için aşağıdaki koşullar gerektirebilir:

  • Yaralanmalar
  • Kronik alerjiler burun iltihabına neden olabilir.
  • Yanıklar
  • Kırık burunlar
  • Deformeler

Diğer vücut organlarını ve sistemlerini etkileyen iyi huylu beyin tümörleri bile, tehlikeli olduğu için cerrah tarafından alınması gerekiyorsa Burun estetiği (rinoplasti) tedavisi gerektirebilir.