fbpx
Skip to content Skip to footer

Türkiye’de Rinoplasti (Burun Estetiği)

Türkiye’de rinoplasti (burun ameliyatı), anormallikleri düzeltmek için başarılı bir estetik işlemdir. Dr. Soner Tezcan tecrübesini kullanarak bu alanda mükemmel sonuçlar veren işlemler gerçekleştirmiştir.

Doktorumuzun yaptığı estetik işlemlerden insanlar çok memnun kalıyor ve kliniğimizden ayrılıyor.

Dış dünyayla en önemli bağlantı yüzdür. Burun, yüzün güzelliğini ön plana çıkaran en önemli özelliklerden biridir.

Burundaki bir şekil bozukluğu çeşitli psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabileceğinden insanlar bu sorunları çözmek için burun estetiğini tercih etmektedirler.

Günümüzün gelişen teknolojileri nedeniyle kadınlar sıklıkla pratik estetik prosedürleri tercih etseler de, erkekler de kendilerini iyi hissetmek için estetik ameliyat olurlar.

Tüm dünyada, bu prosedür en sık gerçekleştirilenlerden biridir. Bu işlemler, kozmetik uygulamalar burnun şeklini değiştirdiği için kişilerin beklentileri doğrultusunda arzu ettikleri burun yapısına sahip olmalarına yardımcı olmak için yapılır.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Ameliyattan önce bir hazırlık aşaması gerçekleştirilmelidir. Bu hazırlık aşamasında kişiler burun estetiği uygulamalarından ne bekleyeceklerini öğrenirler ve sahip olmak istedikleri burun yapısı tipini fotoğraflar yardımıyla planlarlar.

Cerrahi rinoplasti tedavileri öncesinde hastaya gerekli tüm testler yapılır ve hastanın tıbbi geçmişi biliniyorsa uzman tarafından dinlenir. İşleme hazırlanmak için hastanın kan sulandırıcı ve diğer tüm vitamin takviyelerini kullanmayı bırakması ve doktora karşı tamamen dürüst olması çok önemlidir.

Ek olarak, önceki ameliyattan kaynaklanan yapışıklıklar, deriyi ve yumuşak dokuyu kıkırdaktan ayırmayı zorlaştırır. Ayrıca, sıklıkla burnun bir kısmını yeniden yapılandırmamız gerekir, bu nedenle ek kaynaklardan kıkırdak almak gerekir (genellikle kaburga kıkırdağını tercih edilir).

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası

İlk işlemden en az dört ila altı ay sonra bir revizyon ameliyatı daha yapmak gerekebilir ancak bu ikinci revizyon (yani üçüncü burun ameliyatı) ise dokuların iyileşmesi için en az bir yıl beklemenizi öneririz.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun konturunu düzeltmek için birkaç farklı yöntem veya ameliyat birleştirilebilir. Uzman hekiminiz Soner Tezcan, önce hastanın öyküsünü ve beklentilerini dikkatlice dinler, doğru cerrahi ile doğru prosedürün kullanılmasını sağlar ve hastanın merkez içeriğinden ayrılmasını sağlar.

Genellikle genel anestezi altında yapılan işlem doktorun takdirine bağlı olarak bazen lokal anestezi ile de yapılabilir.

Hastanın durumuna bağlı olarak işlemin tamamlanması ortalama üç saat sürebilir ve bir gece hastanede kalması gerekebilir. Modern rinoplasti işlemleri, hastanın herhangi bir ağrı yaşamaması için hızlı ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilir.

Rinoplasti Ameliyatı Teknikleri:

Bu operasyon için açık ve kapalı rinoplasti teknikleri kullanılabilir. Açık işlemlerde her bir burun deliğinin ortasına küçük bir cilt kesisi yapılır. İleri derecede anormallikleri olan hastalarda tercih edilir.

Kapalı burunda estetik ameliyat yapılırken burun deliklerinden kesi yapılır. Kapalı cerrahinin birincil faydası, burun içindeki hassas dokuların daha iyi korunması ve burun dışından yapılan bir kesidir.

Erkek ve Kadın Rinoplasti Prosedürleri Arasında Be Gibi Farklılıklar Vardır?

Erkek güzellik standartları, kadınlara göre düz bir burun sırtı ve daha az belirgin bir burun-dudak açısı sağlar. Feminen (feminen) bir görünüm, aşırı kıvrımlı ve yüksek uca sahip bir burun tarafından yanadır.

Kadın hastalarda burun ucunun hafif kalkık olması ve burun sırtında orta derecede eğrilik olması tercih edilir. Burun ve üst dudak arasındaki ortalama açı erkeklerde 95 derece, kadınlarda 100 derece olmalıdır.

Kadın hastaların geçişleri daha yumuşak olmalı, ancak erkek hastaların hatları daha belirgin ve sivridir. Erkek hastalar bazen burunlarının sadece belirli bölgelerinin düzeltilmesini isteyebilir. Çoğunlukla erkek hastalar çok belirgin bir değişiklikten yana değildir.

Örneğin, burun köprüsünü çıkarmayı veya düşük burun ucunu çok hafifçe yükseltmeyi düşünün. Ameliyat planlamasında erkek hastaların cildinin daha kalın ve yağlı olması göz önünde bulundurulmalıdır.

Kalın derinin durumuna göre cilt uzmanlarına gidilerek ameliyat öncesi veya sonrası ekstra tedaviler yapılması gerekebilir.

Estetik burun ameliyatı olan kadın ve erkeklerde genellikle farklı miktarlarda kıkırdak dokular alınır. Erkeklerin ameliyat sonrası ödem ve morluk yaşama olasılığı daha yüksektir ve burnun nihai şekline ulaşması daha uzun sürer.

Burun Estetiğinde Burun İçi Ped Kullanılır mı?

Ameliyattan sonra önlem olarak hasta bir gece müşahede altında tutulabilir. Bu karar tamamen hastanın sağlığına bağlıdır.

İşlem sırasında kanama olasılığını önlemek için burun içine silikon tamponlar konur ve 2-3 gün sonra çıkarılır.

İşlem sırasında burun arkasına kalıp (atel) uygulanır. Ameliyattan 5-6 gün sonra bu kalıp çıkarılır ve hemen masaj tedavilerine başlanır.

Burun Estetiği Olan Hasta Ne Zaman Taburcu Olur?

Rinoplasti ameliyatından sonraki durumuna bağlı olarak, hasta genellikle gözlem için bir gece hastanede tutulur. Operasyonu 4-6 saat sonra infaz takip eder.

İki ila üç saat sonra mide bulantısı ile ilgili hala bir sağlık sorunu belirtisi yoksa hasta su içmeye ve yemek yemeye başlayabilir.

Hasta bazen aynı gün bazen de ertesi gün eve gönderilmeli ve adet döneminde uzman hekim kontrollerine gitmelidir.

Burun Ameliyatı Olan Hasta Ağrıyor mu? Morarma Ya da Şişme Olur Mu?

Bu süre boyunca ve sonrasında hafif morarma ve şişliklerin tamamen tipik olduğu ve kendi kendine hızla azaldığı düşünülmektedir. 4-5 gün sonra kişinin görünümü makyajla kapatılabilir ve giderek iyileşir.

5-7 günlük bir iyileşme döneminden sonra kolay bir işlemi zorlanmadan tamamlayan hasta normal yaşantısına dönebilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Rinoplasti, cildinizin daha çekici ve dengeli bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.

  • Yıllarca burnunuzun şeklini incelediyseniz, ameliyat olmak kendinize olan güveninizi artırabilir. Çok sayıda bilimsel araştırma anketinde, hastalar, ortalama %96’lık bir yanıt oranıyla, ameliyattan sonra kendilerini önemli ölçüde daha rahat ve kendinden emin hissettiklerini bildirmiştir. İstanbul Rinoplasti Kliniğinin dünya çapındakilerle karşılaştırılabilir güçlü hasta memnuniyet oranlarına sahip olduğunu not ediyoruz.
  • İşleminizin ertesi günü hastaneden çıkışını gerçekleştireceğiz (Özel isteklerde ameliyattan 6 saat sonra taburcu olabilirsiniz ancak pratiğimizde hastalarımızın 1 gece hastanede kalmasını tavsiye ediyoruz).

Operasyonu takip eden ikinci günden itibaren tüm İstanbul’u keşfedebilirsiniz.

Ameliyattan sonraki altı hafta boyunca, şişliğin azalmasına yardımcı olması için yüksek yastıklarda uyuyun.

  • Yan yatmaya çalışırken yanınızda seyahat yastığı getirmenizi öneririz.
  • Burun ucuna yakın şişliği azaltmak için düşük sodyumlu bir diyet yapın.
  • İlk 48 saat buz küpü dolu soğuk kompres uygulayın.
  • Dikişlerin kırılmasına ve daha fazla ödem oluşmasına neden olabileceğinden burnunuzu sümkürmemeye çalışın.
  • İlk iki hafta fiziksel olarak zorlayıcı aktiviteleri ve sonraki dört hafta boyunca herhangi bir temas sporunu atlayın.

İstanbul’da Etnik Burun Estetiği Yaptırmak Risksiz Midir?

Herhangi bir cerrahi prosedür veya tıbbi prosedürün riskleri vardır. Ancak bu, etnik rinoplasti ile standart bir rinoplastiden daha fazla ilgilenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Kusursuz burun estetiği cerrahı ile sorunsuz bir şekilde mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

Etnik Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası Nurnunuz Ne Kadar Değişiyor?

Tamamen hastanın ne beklediğine bağlı. Kliniğimizde yüz yüze görüşmemiz sırasında, prosedür için hedeflerinizi ve konseptlerinizi not alacağız ve ardından size neyin mümkün olduğunu göstermek için 3D modeller kullanacağız. Bundan sonra, prosedürünüz için son bir stratejiye karar veriyoruz.

Dünyada Ve Sizin İçin Ortalama Burun Ameliyatı Maliyeti Nedir?

Sigorta, yalnızca kozmetik nedenlerle yapıldığında rinoplasti için ödeme yapmaz, ancak tıbbi sorunları çözmek için yapısal değişiklikler gerekiyorsa yararlı olabilir. Bazı sigorta şirketleri, burun fonksiyonunu iyileştirmeye yönelik operasyonlar için ödeme yapabilir (septoplasti, nazal valv tamiri, türbin küçültme vb.).

Sigorta poliçesinin özelliklerine göre teminat kapsamı değişmektedir. Bu bağlamda, dilerseniz, sigorta sağlayıcınızdan iade talebinize dahil etmek için size bir provizyon (ön onay) belgesi sağlayabiliriz. Ancak, işletmelerin sıklıkla yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve ödeme garantisi veremediğimizi unutmayın.

Fiyatı Etkileyen Ek Faktörler Aşağıdaki Gibidir:

Hangi ülke veya bölge?

Bu bir ilk prosedür mü yoksa bir düzeltme mi?

Ameliyatın yapılacağı tıbbi tesisin kalibresi ve

Ekiplerin deneyimi.

Açık-kapalı ameliyat, cerrahın uyguladığı teknik ve burun estetiği ameliyatı için harcanan süre.

Cerrahın deneyimi ve bu alandaki memnun hasta sayısı fiyatı etkileyen en önemli faktörlerden ikisidir.