Hizmetlerimiz

Yüz Germe Ameliyatı

Yüzümüz yaşımız ilerledikçe güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşabilir. Bu değişikliklere erken dönemde ufak müdahaleler (yüz gençleştirme işlemleri) yapılarak hastaların daha genç görünmesi sağlanabilmesine karşın, belli bir aşamadan sonra artık yüz germe ameliyatına ihtiyaç söz konusu hale gelmektedir. Yüz germe ameliyatları ile alın, yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir, yüzdeki bağ ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve göz kapağı estetiği, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyaluronik asit vb) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) yapılabilir.

Operasyon genel anestezi altında, hastane koşullarında gerçekleştirilir. Kombine eklenen ameliyatlar ve yapılacak tekniğe göre 3-10 saat arasında sürebilir. Genellikle hastanın 1-3 gün hastanede kalması uygun olacaktır. Yüz germe ameliyatı yapılırken şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenen kesilerden girilerek ameliyat gerçekleştirilir ve bu kesiler estetik şekilde dikilerek operasyon sonlandırılır. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altında 2 cmlik bir kesi, gözkapağı ve alın germe eklenirse göz kapaklarında ve alında saçlı deri içinde ek kesiler yapılacaktır. Ancak yüzdeki bu izler çoğunlukla belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı ve yanaklara soğuk baskılı pansuman uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla kullanılan drenler en geç 2 gün içinde ağrısız şekilde çekilir. Ameliyat sonrasında yüzde genel bir şişlik ve morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bu gibi durumlar 3-5 gün içinde ödemlerin azalmasıyla birlikte yavaşça kendiliğinden geçecektir.

Hasta taburculuk sonrasında 7. gün tekrar kontrole çağırılarak yara bakımı ve yüzüne uygulaması gereken maske konusunda ayrıntılı bilgilendirilir. Yara bakımı ve pansumanı yapılır. Daha sonra hastanın günlük aktivitesine dönmesinde, şehir/ülke dışına çıkmasında sakınca görülmez. Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, kişinin yapısına ve çevre koşullarına göre bazen 5-10 yıl, bazen de yaşam boyu devamlı olacaktır.

Randevu Almak İster Misiniz?
WhatsApp - Soner Tezcan
Randevu Talep Et