Hizmetlerimiz

Liposuction

Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi insanların kilo alıp vermelerinde en önemli faktörlerdir. Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet ve egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile, vücudun herhangi bir alanında egzersiz ve diyete rağmen azalmayan yağ birikimleri olabilir ve bu nedenle vücutta değişik derecelerde deformiteler görülebilir.

Liposuction, vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Liposuction ameliyatında inatçı yağlanma bölgesi üzerine veya yakınına 1 cm uzunluğunda birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden hastanın durumuna göre uygun çaptaki kanül denilen metal borular deri altı tabakası içine yerleştirilir ve mekanik olarak yağların parçalanması şeklinde operasyon gerçekleştirilir. Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut konturu ve bunun yanında düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder. Ameliyat sonrasında hasta baskı giysisi giydirilerek odasına gönderilir. Bu ameliyatta dren kullanılmaz. Hastanın 1 gece hastanede kalması istenir ve aynı akşam hastanın yürümesinde sakınca yoktur. Ertesi sabah hastanın operasyon bölgesi kontrol edilerek hasta taburcu edilir. 3-4 gün sürebilecek fakat ağızdan alınan ağrı kesicilerle konforun sağlanabileceği ağrı olması normal karşılanmaktadır. 5. Gün yapılan kontrol sonucu hastanın şehir/ülke dışına gitmesinde sakınca yoktur. Son yıllarda yağların parçalanmasını kolaylaştırmak için çeşitli enerji kaynaklarıyla desteklenmiş liposuction cihazları (ultrason assisted liposuction (VASER), laser assisted liposuction, power assisted liposuction vb) daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknikler parçalanmayı kolaylaştırmanın yanı sıra yağ hücresine spesifik özellikleri nedeniyle bölgedeki diğer yapılara daha az zarar verir ve ısı kaynağı oluşturması nedeniyle cildin sıkılaşmasını artırarak ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha kaliteli ve hızlı olmasını sağlar. Bu cihazlarla yapılan liposuction işlemlerine alınan yağın gerekli yerlere konulması işlemi (yağ enjeksiyonu, lipoinjection) eklenirse, bu operasyona liposculpture adı verilmektedir. Liposculpture operasyonuyla vücuda istenilen şekillerin 3 boyutlu bir şekilde verilmesi mümkün olmaktadır. Bu cihazların avantajlarının yanısıra belli kısıtlılıkları mevcut olduğundan her bölgede ve her zaman kullanılması uygun olmayabilir. Dolayısıyla cihaz kullanımı konusu cerrahınızla ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gereken bir başlıktır.

Liposuction işlemi, vücutta önemli derecede sıvı ve elektrolit kaybına neden olabilmektedir. Fakat son 10 yıldır uygulanmakta olan teknikler ile Iiposuction vücut kontur düzeltiminde risklerin en aza indirgendiği, vazgeçilmez bir operasyon tekniği haline gelmiştir. Amaç zayıflatma değil, kontur düzeltme olduğu sürece, iyi seçilmiş hastada, hastane koşullarında iyi uygulanan teknikle, emniyet sınırı aşılmadığı takdirde güvenli bir ameliyattır. Günümüzde emniyet sınırı değişik kaynaklarda 2,5- 4,5 litre olarak kabul edilmektedir. Daha fazla miktarda yağ alınması mümkün olsa da hastanın çok yakın derecede takibi, yoğun bakım ünitesinde yatış gerektirmesi ve dolayısıyla hayati risklerin artması nedeniyle tercih edilmemektedir.

Randevu Almak İster Misiniz?
WhatsApp - Soner Tezcan
Randevu Talep Et