Hizmetlerimiz

Kulak Estetiği

Kulak kepçesinde görülen en sık şekil bozukluğu, halk arasında 'kepçe kulak' tıbbi olarak ise 'belirgin kulak' olarak bilinse de, kulak kepçesinde var olan şekil bozukluklarını tek bir isim altında toplamak ve yapılacak müdahaleyi tek bir ameliyat olarak göstermek çok da doğru olmaz. Kulak kepçemizin şeklini sağlayan bazı alt üniteleri mevcuttur ve ameliyat esnasında bozuk olan alt üniteye yapılacak müdahaleyle kulak kepçesi olması gerektiği şekle kavuşturulabilir.

Genel itibariyle kulak kepçesi problemleri doğuştan ortaya çıkan problemlerdir. Ne kadar ergenlikle birlikte kişinin daha çok dikkatini çekmeye başlasa da, ebeveynlerin bilmesi gereken asıl konu bu ameliyat için ideal yaşın 6 olduğudur. Çocuğunuz okula başlayıp kendi yaşıtları arasında bu nedenle kötü şakalara maruz kalmadan, kulak kepçesinin erişkin boyutlarına %90 ulaşmış olmasından ve kulak kıkırdağı hala yumuşak ve kolay şekillendirilebilir olduğu için, ideal yaş 6 olarak belirlenmiştir. Bu yaşlarda çocuğunuz, genel anestezi altında yapılacak ve yaklaşık 1-2 saat sürebilecek bir ameliyat sonucunda kulak kepçesi deformitesinden kurtulabilir. Genel anestezi almış olması nedeniyle, hastanın 1 gece hastanede kalması önerilir.

Daha ileriki yaşlarda da bu ameliyatın yapılması mümkündür fakat kıkırdaklar 6 yaşındaki kadar yumuşak olmadığı için ameliyat sonrasında kulağın alıştığı eski haline dönme çabası ameliyatı ve sonrasındaki süreci daha komplike hale getirebilir. Eğer kişi yaklaşık birkaç dakika sürecek ve bu süre boyunca birkaç kez ağrı yaratabilecek olan lokal anestezi enjeksiyonunu tercih edecek olursa, ameliyat lokal anestezi altında konforlu bir şekilde uygulanabilir. Bu durumda hastanın aynı gün evine gitmesi de mümkün olacaktır.

Gerek çocukta gerekse erişkinde uygulanacak ameliyat sonrasında hastanın kulak arkasında kalacak şekilde estetik olarak dikilmiş ameliyat dikişleri olacaktır. Kulaklarının üzerinden geçecek şekilde bir pansuman ile hasta ameliyattan çıkarılır ve bu pansuman ameliyattan 1 gün sonra yapılacak kontrolde daha kolay kullanılabilecek alın bandı ile değiştirilir. Hastalara bakım süreci ile ilgili yapması gerekenler anlatılır ve kullanılan alın bandının 1 ay boyunca sürekli, ek olarak 2 ay da gece yatarken kullanılması gerektiği izah edilir. Hasta eğer şehir dışından veya ülke dışından gelmişse, 7 gün sonra dikişleri alınarak seyahate çıkması uygun görülür.

Randevu Almak İster Misiniz?
WhatsApp - Soner Tezcan
Randevu Talep Et