Hizmetlerimiz

Jinekomasti

Erkekte meme büyümesi, yaşamın belli aşamalarında normal olarak görülmekle beraber bazen de patolojik olayların yansıması olarak karşımıza çıkabilmektedir. Dolayısıyla meme büyümesi şikayetiyle gelen hastaların, ilk önce ayrıntılı muayeneleri yapılmalı ve gereğinde kan ve görüntüleme analizleriyle problemin kaynağı ortaya konmalıdır.

Memede belirginlik, %90 ihtimalle, yağ dokusunda ve/veya meme dokusundaki hormonal duyarlılığın yüksek olması nedeniyle görülür ve bu durumlar cerrahi işlemlerle kolaylıkla çözülerek hastanın vücut hatları tekrar erkeksi hale dönebilir. Bu hastaların büyük bölümünde problem, çeşitli liposuction yöntemleriyle sadece küçük deliklerden girilerek çözülebilir. Böyle bir durumda genel anestezi altında yaklaşık 1-2 saat süren bir operasyon gerçekleştirilir. Operasyon sonrasında hastanın herhangi bir dreni olmaz. Baskı giysisi veya korse giydirilerek hasta ameliyathaneden çıkartılır. Hastanın daha konforlu olabilmesi ve gerekli ilaç tedavilerini damar yoluyla alabilmesi için 1 gece hastanede kalması istenir. Ertesi sabah kontrol edilerek hasta taburcu edilir. 5 gün sonra yapılan kontrolde hastanın yara bakım ve masaj süreci hastaya izah edilerek, baskı giysisi/korse yi 2 ay boyunca giymesi gerektiği anlatılır. Hastanın bu kontrol muayenesinden sonra şehir dışına ve/veya ülke dışına çıkmasında sakınca görülmez.

Fakat kilo fazlalığı olan ya da cilt kalitesinin düşüklüğü nedeniyle meme derisi sarkmasının da meme belirginliğine eşlik ettiği durumlarda açık cerrahi operasyon yapmak gerekmektedir. Açık cerrahi girişim yapılan hastalarda cilt sarkmasının derecesiyle orantılı olarak meme başının cilt ile birleştiği hat üzerinde veya ayrıca göğüs ön duvarı derisinde aşağı doğru uzayan, estetik olarak kapatılan ve uzun süre sonunda dikkat çekmeyecek operasyon izleri konusunda hastaların bilgilendirilmesi son derece önem taşımaktadır. Böyle bir durumda genel anestezi altında yaklaşık 1-2 saat süren bir operasyon gerçekleştirilir. Operasyon sonrasında 1-2 gün kalabilecek bir dren kullanılabilir ve drenler ağrısız bir şekilde ilk kontrolde alınır. Baskı giysisi veya korse giydirilerek ve pansumanı yapılmış olarak hasta ameliyattan odasına çıkarılır. 1 gece hastanede kalması hastanın konforu için uygun olacaktır ve ertesi sabah taburcu edilir. Ameliyatın 7. gününde hasta kontrole çağırılarak, süreç konusunda bilgilendirilir ve sonra şehir dışına ve/veya ülke dışına çıkmasında sakınca görülmez.

Randevu Almak İster Misiniz?
WhatsApp - Soner Tezcan
Randevu Talep Et