Hizmetlerimiz

Çene Ucu Estetiği

Yüzümüzü genel hatlarıyla inceleyecek olursak, bazı bölgelerinin çıkıntılı bazı bölgelerinin ise girintili olduğunu hepimiz rahatlıkla görebiliriz. Özellikle yan profilden bakıldığında daha estetik bir yüz çıkıntılı olan çene, alın ve burun arasındaki uyum ile sağlanabilir. Çenenin yüzün ahengini bozduğu durumlarda hastanın sağlığı açısından ilk değerlendirilmesi gereken şey, hastanın ısırma, konuşma hatta nefes alma gibi çene fonksiyonlarının yeterli olup olmadığıdır. Eğer bu fonksiyonları yeterli değilse ilk önce çenenin fonksiyonlar için uygun hale getirilmesi gerekebilir.

Yüzün ahengini bozduğu ve sadece şekil probleminin söz konusu olduğu durumlarda çene ucu kemiğinin şekillendirilmesi, çene protezi kullanılarak çeneye şekil verilmesi, yağ enjeksiyonuyla veya dolgu maddeleriyle çenenin yumuşak dokusunun şekillendirilmesi mümkündür.

Çene ucu kemiğinin şekillendirilmesi, genel anestezi altında ağız içinden yapılan kesiyle mümkündür. Kemikte problemli olarak görülen yerler azaltılabilir veya kemik uzatılarak çene ucu şekillendirilebilir. Bu durumlarda kemiğe yapılan müdahalelerin ödem ve ağrı şeklinde hissedilmesi muhtemeldir. Hastanın 1 gece hastanede kalması istenir. Ameliyat sonrasında 3 gün sıvı beslenilmesi, daha sonra ise 3 gün ağız içi bakımına dikkat edilerek yumuşak gıdalarla beslenilmesi istenir. İlk 1 hafta ağrı ve hassasiyet devam edebilir ve bu süre sonunda yapılan kontrolde hastanın istenilen bandajı 1 ay boyunca kullanması önerilir. Kontrol muayenesini takiben hastanın şehir dışına veya ülke dışına çıkmasında sakınca görülmemektedir.

Çene protezi ile şekillendirme işlemi kemiğe müdahale gerektirmediğinden sedasyon anestezisi ile ağız içinden yapılan kesiyle uygulanabilir. Ağrı minimaldir ve dolayısıyla anestezinin derinliğine göre hasta aynı gün taburcu edilebilir. Hastanın ağız bakımına dikkat etmesi ve ilk 6 gün yumuşak gıda tüketmesi istenerek yaklaşık 15 gün boyunca kullanacağı bandaj uygulaması yapılır. Hasta 1 hafta sonra yapılan kontrolü sonrasında şehir veya ülke dışına çıkabilmektedir.

Çene ucunun yumuşak dokusunda yapılacak yağ veya dolgu enjeksiyonları için ise lokal anestezi hasta konforunun sağlanmasında yeterli olacaktır. Ofis şartlarında kolaylıkla uygulanabilir. Bu uygulamalarla tek seansta kati sonuca ulaşılamayacağı bilinmelidir. Hastanın 1 hafta sonra yapılan kontrolünde ufak dokunuşlar yapılması gerekebilir ve sonrasında hastanın önerilen masajları yapması şartıyla 2. seansa kadar kontrol ihtiyacı olmaz.

Randevu Almak İster Misiniz?
WhatsApp - Soner Tezcan
Randevu Talep Et