Hizmetlerimiz

Burun Estetiği - Rinoplasti

Rinoplasti; burnumuzun şekillendirilerek yüzümüze daha uygun bir hale getirilmesi ve aynı zamanda nefes problemlerinin çözülerek burnumuza işlevsellik kazandırılması için yapılan bir ameliyattır.

Bu ameliyat, genel anestezi altında burun iskeletine ve yumuşak dokulara uygun yöntemlerle müdahale edilmesini gerektirir. Dolayısıyla -yapılan işlemin tekrar bozulmaması için- gelişim sürecini tamamlamış, burun şekil ve/veya fonksiyonundan şikayeti bulunan, genel anestezi almasında tıbbi açıdan problem bulunmayan her hastaya uygulanabilir.

Ameliyat öncesi muayene esnasında burun problemleri ortaya konarak, hasta bütün süreç hakkında bilgilendirilir.

Ameliyat günü, operasyon ortalama 1-3 saat sürer. Amacımız bütün problemleri çözerek işlemi sonlandırmak olacaktır. Dolayısıyla sürenin uzun veya kısa olması, tamamen hastanın burnundaki düzeltilmesi gereken yapıların az veya çok olmasına bağlıdır.

Hastanın genel anestezi alması nedeniyle toparlama süreci ve ameliyat gecesi damardan ilaç tedavisi alabilmesi için, 1 gece hastanede yatması uygun olacaktır. Fakat, gerektiğinde hastaların aynı akşam evine taburcu edilmesi de mümkündür.

Ameliyat sonrası 1. Gün, hastaya nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılır. Kullanacağı ilaçlar izah edilir. Hastanın ameliyat sonrası süreçte -hastaya göre değişebilecek boyutlarda ve sürede- şişlik, morluk, ağrı, sızıntı şeklinde kanama gibi şikayetleri olabilir. Hasta günlük aktivitelerine 2-3 gün içinde döner. Yaklaşık 5-7 gün sonra dikiş, alçı, tampon gibi malzemelerin çıkartılması için kontrole gelmesi istenerek taburcu edilir. (Her hastaya yapılan ameliyat aynı olmadığı için, malzemeler de her hastada değişkenlik gösterecektir. Kullanılabilecek tampon delikli ve silikon yapıda olduğundan nefes almanıza engel oluşturmaz, çıkarılması esnasında ağrı yaratmaz.)

Kontrol gününde ağrısız olacak şekilde malzemeler çıkartılarak, 3 gün süreyle burnun üzerinde kalacak ve rahatlıkla kendisinin çıkarabileceği ince ten rengi bantlar konulur. Masajları uygulamalı şekilde gösterilir.

Hastanın ameliyat sonrasında 1, 3 ve 6. ayda bizzati veya online olarak kontrol için başvurması bu sürecin yönetimi için önemlidir. Burnun ödemlerinin inerek %80-90 şeklinin oturması 1 ay, burun kıkırdak ve kemik iyileşmesinin %80 tamamlanması ise 2 ay sürer. Dolayısıyla bu süreçte burunun darbelerden korunması, gözlük yerine lens kullanılması, güneş gözlüğü kullanılmaması gibi önlemler uygun olacaktır. Burun şeklinin tamamen oturması ise 6-12 ay alabilir.

Randevu Almak İster Misiniz?
WhatsApp - Soner Tezcan
Randevu Talep Et