fbpx
Skip to content Skip to footer

Yanak Estetiği

YANAK ESTETİĞİ

İnsanoğlunun çeşitli güzellik kıstasları bulunmakla beraber genel olarak güzellik kavramı organların birbirleri ile orantısı ve dokuların mevcut yüzdesi ile alakalıdır. Örnek olarak dolgun ve kalın biçimdeki dudaklar, burnun kalkık ve yüksek oluşu, yüz bölgesindeki yanak dolgunluğu yüz ile doğrudan orantılı olan kavramlardır. Bu durumdan ötürü insanın güzellik kavramının altın oran olarak nitelendirilen olgu ile doğrudan bir şekilde bağlantılı olduğunu söylemek mümkündür.

İnsan vücudunda yüzün sahip olduğu şekil estetiğin, güzelliğin ve çekiciliğin en önde gelen önemli unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu durumdan ötürü altın oran olarak nitelendirilen yanak, çene yüz bölgesinde yer alan diğer bölgelerin belli bir orana sahip olduğu yüz şekilleri ideal olarak kabul edilmektedir. Altın oran unsurundaki en başta gelen kriterlerin birisi çene ve yanak alanlarının genel anlamda bir üçgen şekli oluşturmasıdır. Bu sayede estetik anlamda insan yüzü daha çekici ve güzel olarak kabul edilmektedir.

Genel adıyla yanak estetiği; literatür adıyla bişektomi ameliyatı: buccal fat pad ya da Hollywood yanağı olarak da adlandırılan bu uygulama yüz konturunun köşeli ve yanak bölgesindeki yağ yastıklarının fazla oranda olduğu durumlarda yüze gerçekleştirilen üçgenleştirme operasyonudur. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde Hollywood yıldızlarının birçoğu tarafından tercih edilen bu estetik operasyon sonuçları bakımından son derece tatmin edici olmakta ve memnuniyet oranı yüksek bir estetik operasyon olarak nitelendirilmektedir. Yanaktan yağ alınması ya da bir diğer adıyla yanak estetiği operasyonunun bir diğer adı da bichektomy (bişektomi) olarak tıp literatüründe yerini almıştır.

İletişim

RANDEVU TALEBİ

Hizmetimizden faydalanmak için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir ya da dilerseniz randevu formunu kullanarak, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No: 272 A Blok Daire:3 Kadıköy / İstanbul