fbpx
Skip to content Skip to footer

Vajina Daraltma Ameliyatı

VAJİNA DARALTMA

Vajina bölgesindeki gevşeme ve genişlik, sadece bayanlar açısından değil, çiftler arasında da ciddi cinsel sorunlardan biridir. Vajina genişlemesi ve gevşemesi yapısal olarak, genetik, vücut özelliklerine bağlı olabileceği gibi, normal doğum sonrası, kilo alıp verme, aşırı zayıflama, fazla sayıda kürtaj, çok fazla cinsel ilişki gibi oluşabilecek travma sonucunda alt vajinal bölgede bulunan kas, deri, mukoza ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkması sonucunda meydana gelmektedir.

Vajina daraltma ameliyatının ya da vajina cinsel estetik ameliyatının amacı, yaş veya doğumlara bağlı olarak vajinanın gevşemesi sonucu oluşan dış bölgede estetik görünümü düzeltmeye ve iç bölgede cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir yapılandırma işlemi sağlamaktır. Eğer hasta arzu ederse ameliyatsız vajina daraltma uygulamasıda mümkündür.

Özellikle menstruasyon kanamasının bittiği ya da period dönemine en geç 10 gün kala vajina daraltma ameliyatı yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası oluşacak kanamaların adet kanamasıyla karışmaması ve birleşmemesi için bu zamanlama tercih edilmektedir. Hastanın 1 hafta öncesinden eğer içiyorsa asprin ve vitamin haplarını kullanmayı kesmesi gerekmektedir.

Ameliyat sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir. Eğer sedasyon anestezisi tercih edilmişse hasta ameliyatdan hemen sonra rahatlıkla evine gidebilmektedir.

Vajina estetik ameliyatları arasında önemli bir yeri olan vajina daraltma ameliyatı ya da vajen yenileme vajinal rejuvenizasyon ameliyatında cerrahi olarak vajinal kanal önden arkaya doğru daraltılır, gereken miktarda fazla olan bollaşmış mukoza ve kas dokusu çıkarılır, gevşemiş ve birbirinden ayrılarak anatomisi bozulmuş olan kas yapıları tekrar dikilerek daha gergin ve sıkı hale getirilir.

Vajina estetiği temel prensip hatta en önemli konu sadece vajinanın iç hacmini azaltmak değil, aynı zamanda birbirinden ayrılmış kas yapılarını tekrar düzgün bir şekilde biraraya getirmektir. Yine vajina daraltma ameliyatına giden kadınların vajina iç bölgesinde sürtünmeyi sağlayan, haz duyulmasını sağlayan ruga denilen yapılarda da silinme oluşmuştur. Buda çiftler arasındaki sürtünmeyi azaltmaktadır. Vajina daraltma ameliyatıyla rugalarında silinme olan kısımlar da çıkarılmakta böylece ruga yenileme ruga rejuvenizasyon ameliyatı da aynı zamanda yapılmış olmaktadır.

Vajina daraltma sonrası ağrı pek olmamaktadır. Daha çok tampona bağlı oturmakla bir hassasiyet hissedilebilir.1 gün içeride tampon bırakılır, ertesi gün bu tampon alınır. Dolayısıyla tampon sonrası hasta herzamanki rahatlığına kavuşmuş olur. İçeriden 3-4 gün hafif bir sızıntı gelebilir. Bunun için herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Hasta 1-2 gün içinde normal yaşantısına dönebilmekte ve dokuların iyileşmesi bir haftada tamamlanmaktadır. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur. Cinsel ilişki ve yaşantı ise ancak 4-6 hafta sonra başlayabilmektedir.

İletişim

RANDEVU TALEBİ

Hizmetimizden faydalanmak için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir ya da dilerseniz randevu formunu kullanarak, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No: 272 A Blok Daire:3 Kadıköy / İstanbul