fbpx
Skip to content Skip to footer

Prp Tedavisi

PRP NEDİR KİMLERE UYGULANIR

PRP (Platelet Rich Plasma ) nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma) nedir, PRP platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasına verilen bir addır ve son yıllarda oldukça popüler bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. PRP tedavisinde kişiden alınan kandan zengin plazma elde edilir ve bu plazma enjeksiyon yokluyla istenilen bölgeye uygulanır. Birçok farklı alana uygulanabilen PRP, enjeksiyon ile, lazer ile veya roller ile uygulanabilir.

PRP hangi durumlarda kullanılır ve faydası nelerdir? 

 PRP tedavisinin birçok faklı kullanım alanı mevcuttur. PRP, saç derisinde, yara izlerinde, ciltte, vasküler sorunlarda veya diş bölgesinde tedavi olarak kullanılabilmektedir. PRP tedavisinin uygulanmasına uzman bir doktor karar vermelidir.

PRP tedavisini ciltte kullanımı

PRP tedavisinin ciltte kullanımı oldukça popüler bir tedavi yöntemidir. Ciltteki yanıklarda, yara izlerinde, kırışıklıklarda, lekelerde, sivilcelerde ve çatlaklarda PRP yöntemi kullanılır. PRP tedavisi uygulanan kişide uygulanan bölgede iyileşme beklenir. Her zaman tamamen yok olması beklenilmese de iyileşme mutlaka gözlemlenmelidir. Peeling ve lazer gibi leke tedavileri genellikle PRP ile birlikte uygulanarak hızlı bir iyileşme sonucu alınmak istenir ve genellikle tedavi sürecini hızlandırarak hastayı memnun eder. PRP tedavisi ciltte 4 seansa kadar uygulanabilir fakat seanslar arasında aralıklar olmalıdır. Her yaş grubuna ve cinsiyetine uygulanabilen PRP tedavisi, yarım saat kadar sürer. Ayrıca PRP mezoterapi ya da maske olarak da uzman doktorun kararı ile kullanılabilir.

Saç dökülmesi tedavisinde PRP kullanımı 

Ciltte kullanımı olduğu gibi saç dökülmelerinin tedavisinde PRP kullanımı sağlanmaktadır. Saç dökülmelerini engellemek için kullanılan PRP tedavisi, kozmetik uygulama olarak geçmekte ve kişinin yine kendi kanından hazırlanan plazmanın saç dökülmesi yaşanan yere enjekte edilmesiyle sonuçlanır. Plazmanın içerisinde büyüme faktörleri, mineraller, proteinler ve vitaminler yer alır. Bu plazmalar doku iyileşmesini hızlandırırken saçın döküldüğü alanda hücre yenilenmesi sayesinde saç çıkması sağlar.

PRP nasıl elde edilir?

PRP nasıl elde edilir, PRP kişinin kanı ile elde edilen bir zengin plazmadır. Bu zengin plazmalar için ilk önce kişiden kan alınarak özel tüplere konulur. Özel tüpler streril ortamda yüksek hızda dönen santrifüj cihazına yerleştirilir. Santrifüj cihazı kanın içindeki platet hücrelerinden zengin plazma ayrıştırır ve bu zengin plazma elde edilebilmesi için hızlı ve belirli bir süre cihaz döndürülür.

PRP tedavisi nasıl uygulanır? 

Kişiden alınan kanın içindeki zengin plazmalar büyüme faktörü içerir ve plazmanın en zengin kısmıdır. Bu nedenle cilde, saça, yaralara iyi gelir ve hücre yenilenmesine yol açar. Bu plazmalar sorunlu olan bölgeye uzman doktor tarafından küçük iğneler yardımı ile uygulanır. Ayrıca PRP uygulamalarında PRP serumu cilde de sürülebilir. Gözeneklerden alım yapılan PRP’ nin iyice emildiğine emin olmak gerekir.

PRP ne sıklıkla yapılır?

PRP tedavisi seans seans uygulanmakla birlikte belirli aralıklarla uygulanması gerekmektedir. Ortalama 2-4 hafta aralıklarla PRP tedavisi uygulanabilir.

PRP Tedavisinin Sonuçları Ne Zaman Görülür?

PRP tedavisi uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Uygulanan dokuda hücre yenilenmesi beklenildiğinden dolayı tedavi süresinde sabırlı olunmalıdır. Tedavi hemen sonuç vermeyebilir veya ilk seanstan etkili olamayabilir. Bu nedenle mutlaka 2.  ya da 3. seans beklenmelidir.

PRP uygulamasının yan etkileri var mıdır?

PRP tedavisi uygulamasının yan etkileri var mıdır diye birçok hasta endişelenmekte ve tedaviden çekinmektedir. Fakat PRP kişiye özel uygulanan bir tedavi yöntemidir ve kişinin dokusuna ve verilerine uygun bir tedavi süreci geçirilir. Kişinin kendi kanının kullanılması nedeniyle alerji riski oldukça düşüktür ve olumsuz bir etki oluşması düşük bir ihtimal olarak belirtilir.

İletişim

RANDEVU TALEBİ

Hizmetimizden faydalanmak için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir ya da dilerseniz randevu formunu kullanarak, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No: 272 A Blok Daire:3 Kadıköy / İstanbul