fbpx
Skip to content Skip to footer

Mezoterapi Tedavisi

MEZOTERAPİ TEDAVİSİ

Mezoterapi tedavisi nedir?

Vücudun onarım gerektiren veya iyileştirilmesi istenilen bölgeye yapılan bir kozmetik yöntem olan mezoterapi tedavisi oldukça etkili bir yöntemdir.  Bu yöntem aminoasit ile ya da farmakolojik maddelerin derinin altına mikro iğneler sayesinde enjekte edildiği bir işlem olarak son tıbbi teknolojiler ile yapılan bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

Mezoterapi hangi durumlarda kullanılır ve faydası nelerdir?

Mezoterapi hangi durumlarda kullanılır ve faydası nelerdir?  sorusuna cevap ararsak birçok farklı sebep ve fayda sıralayabiliriz. Mezoterapinin oldukça farklı alanlarda tedavi biçimi olarak kullanılabilir. Mezoterapi; cilt bölgesindeki kırışıklıklarda, lekelerde, çatlaklarda, selülitte, saç dökülmelerinde, kilo kayıplarında, alerjilerde veya gözaltı morluklarında, yaralanmalarda, kronik ağrılarda kullanılabilir.

Hangi durumlarda mezoterapi uygulanmaz veya uygulanması sakıncalıdır? 

Sıkça tercih edilen bir yöntem olan mezoterapi tedavisi bazı durumlarda uygulanması sakıncalıdır. Mezoterapi tedavisi gebelerde, emziren annelerde, felç öyküsü olan hastalarda, kan pıhtılaşmasında sorunu olanlarda, ürtiker hastalarında veya kanser hastalarında mezoterapi tedavisi önerilmez.

Mezoterapi çeşitleri 

Birçok çeşidi bulunan mezoterapi tedavisinin farklı alanlarda kullanımı olduğu gibi mezoterapi çeşitleri de mevcuttur. PRP mezoterapisi ve iğnesiz mezoterapi olarak iki ayrı mezoterapi çeşidi vardır.

PRP Mezoterapi

Etkili ve oldukça popüler bir yöntem olan PRP mezoterapi aslında PRP tedavisi gibi kişinin kendisinden alınan kanın zengin plazması alınarak tekrar kendine enjekte edilmesidir. PRP Mezoterapide PRP’nin aksine alınan kandaki en canlı fibrin ve trombosit ayrıştırılır ve ihtiyaç duyulan bölgeye yeniden mikro iğneler sayesinde enjekte edilir. Bu işlem ortalama 20 dakika sürer ve ağrısız bir işlemdir.

İğnesiz Mezoterapi

İğnesiz Mezoterapi tedavisinde basınç sistemi ile çalışan cihazlar kullanılır. Bu basınç sistemi ile çalışan cihazlarla mezoterapi için belirlenen maddeler deriye enjekte edilir.

Mezoterapi ne zaman etkisini gösterir?

Mezoterapi ne zaman etkisini gösterir sorunun aslında net bir cevabı yoktur. Bölgeden bölgeye iyileşme süreçleri değişkenlik göstermekle birlikte mezoterapi tedavisinde, cildin üst bölgelerinde etkisini göstermesi biraz zaman alabilir. Bu nedenle kırışıklık şikâyeti ile giden hastaların tedavi sonrası sabırlı olması gerekmektedir. Seans seans iyileşme süreci hızlanır ve iyileşme devam eder. Fakat hasta seanslarına devam etmeli ve ara vermemelidir.

Mezoterapi nasıl uygulanır?

Uzman doktor tarafından uygulanan mezoterapi tedavisinde birçok hasta “mezoterapi nasıl uygulanır “ başlıkları ile tedaviyi araştırmaktadır. Uzman doktor tarafından kişisel olarak muayene edilmeniz oldukça önemlidir. Öte yandan mezoterapi bazı ilaç karışımlarının ya da kokteyllerin hazırlanarak iyileştirilmesi beklenen bölgeye enjekte edildiğini söyleyebiliriz. Enjekte edilecek olan bölgeye mikro iğneler ile giriş sağlanır ve lokal anestezi uygulanabilir.

Mezoterapi tedavisi ne kadar sürer?

Mezoterapide farklı alanlar ve yöntemler olması nedeniyle tedavi süreleri de değişkenlik gösterebilir. Estetik uygulamalar ve tedavi edici uygulamalar için farklı süreler mevcuttur. Bu durumda uzman doktor tarafından ihtiyacınıza uygun tedavinin süresi belirtilir. Mezoterapi tedavisi genellikle seans seans uygulanır ve seansların arasında mutlaka aralıklar olmalıdır.

Mezoterapinin yan etkileri nelerdir?

Mezoterapinin yan etkileri kişisel analizler ve uzman doktorun size özel karışımları nedeniyle oldukça azdır. Mezoterapi tedavisi uygulanan bölgede geçici kızarıklar veya kabuklaşmalar oluşabilir. Bu durum normaldir ve 1-2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Mezoterapi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Mezoterapi sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin en başında ciltte oluşan hasarlar baz alınmalıdır. Çok küçük iğneler ile tedavi uygulansa da cilt bir miktar hasar görür. Bu hasar nedeniyle seanslar aralıklı yapılmalı ve cildin dinlendirilmesine önem verilmelidir. Kendini yenileyen cilt ile tekrar seans sağlanmalıdır. Mezoterapi tedavisi uygulanan bölgeye ilk 15 saat su değmemesi önemlidir. Ayrıca güneş ışınlarından korunmak gerekir. Güneşten korunmanın en önemli nedeni ciltte farklı renkte ton oluşmamasıdır.

İletişim

RANDEVU TALEBİ

Hizmetimizden faydalanmak için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir ya da dilerseniz randevu formunu kullanarak, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No: 272 A Blok Daire:3 Kadıköy / İstanbul