fbpx
Skip to content Skip to footer

Labioplasti

LABİOPLASTİ

En sık rastlanan ve bayanların en çok rahatsızlık duyduğu vajina estetik problemlerinden biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü, sarkmaları ve renk değişiklikleridir. Cinsel vajinal estetik ameliyatlardan biri olan labiumların (iç dudakların) küçültülmesi düzeltilmesi ameliyatlarına “labioplasti-labiaplasti” ameliyatı adı verilir.

Anatomik olarak küçük iç dudaklar (labium minus), büyük dış dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde yer alır. Önde orta çizgide yukarıya doğru birleşerek klitorisi bir kılıf gibi kapatır ve örterler. Küçük iç dudaklar arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı taşacak şekilde uzun ve büyük olması sağlık açısından önemli bir sorun yaratmasa da estetik kozmetik görünümü bozarak rahatsızlık yaratabilir. Doğuştan genetik olarak varolabilen, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu da oluşabilen bu durum kadının cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir, çiftler arasında soğukluk yaratabilir. Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen herkese labioplasti ameliyatı yani iç dudak estetiği yapılabilir. İç dudak estetiği ameliyatı vajina daraltma ameliyatı ile birlikte de yapılabilmektedir.

Lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilmekte olan bu ameliyatda iç dudaklar dış dudakların arasından gözükmeyecek şekilde vede gerektiği kadar küçültülmektedir. İç dudak estetiği ameliyatı süresi ortalama 1 saattir. İç dudak estetiği ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır. Ameliyatın sonrasında ise bir pansuman yapılmamakta, ameliyat sahası açık bırakılmakta, bu bölge antibiyotikli pomatlarla temizlenmektedir.

Hasta ertesi günden itibaren günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Dikişlerin iyileşmesi bir haftada tamamlanır. İlk 3-4 gün kadar şişlik olacak ve bazen oturmayla birlikte hafif ağrılar olabilecektir. 4 günden sonra ağrı büyük ölçüde geçmektedir. 1 hafta sonra istediğinizi yapabilir hale gelebilirsiniz. Yaklaşık 1 ay sonra kimsenin anlayamayacağı şekilde iyileşme gerçekleşmektedir. Genital bölge, yara iyileşmesi açısından şanslı bir bölgedir ve izler hemen hemen hiç belli olmamaktadır. Labioplasti ameliyatından 4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, haz duymaya, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra iyileşme süreci tamamlandığında iz kalmaz, ameliyat edildiği anlaşılamaz. Ameliyattan sonra idrar yapma, tuvalete gitme ile ilgili bir sorun olmaz.

Bazen iç dudaklarla birlikte dış dudaklarda normalden büyük, sarkık ve kalın olabilirler. Bu tip durumlarda iç ve dış dudak her ikisine de müdahele edilerek bir düzeltme sağlanabilir.

İletişim

RANDEVU TALEBİ

Hizmetimizden faydalanmak için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir ya da dilerseniz randevu formunu kullanarak, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No: 272 A Blok Daire:3 Kadıköy / İstanbul