Skip to content Skip to footer

Jinekomasti Ameliyatı

JİNEKOMASTİ NEDİR?

Jinekomasti erkeklerde büyük meme olarak tanımlanan aşırı meme gelişimi durumudur. Erkek vakalarda sıklıkla yaşanan bir estetik problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Jinekomasti, bebeklik ve gençlik yıllarında gözlemlenebildiği gibi yaşlılık döneminde de ortaya çıkabilir. Jinekomasti iyi huylu tümör olarak adlandırabileceğimiz bir sağlık sorunu olmakla birlikte zararı yoktur. Fakat jinekomasti kendiliğinden gerilemediği için cerrahi müdahale gerektirir.

Jinekomastinin Nedenleri

Jinekomastinin nedenleri birden fazla olabilir. Jinekomasti, östrojen ve testosteron hormonlarının düzensizliği veya dengesizliği ile oluşur. Yani vücuttaki testosteron miktarındaki azalma nedeniyle jinekomasti oluşabilir.  Jinekomastiye ayrıca belirli ilaçlar da sebebiyet verebilir. Kemoterapi ilaçları, anksiyete ilaçları, anabolik steroidler ve androjenler, prostat tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, bazı antibiyotikler, bazı kalp ilaçları jinekomasti oluşumuna neden olabilir. İlaç dışında jinekomasti oluşumunda etkin rol oynayabilecek ana faktörlerden biri de  alkoldür. Uyuşturucu ve alkol maddeleri de jinekomastiye neden olabilir.

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır?

Jinekomastide yüksek risk grubu genellikle ergenlik dönemindeki erkekler ve yaşlılardır. Ayrıca spor hikayeleri nedeniyle anabolik steroid ve androjen kullananlar kişiler ve Karaciğer, böbrek ya da tiroid hastalığı olanlar jinekomasti oluşumda yüksek risk grupları arasında yer alır.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti belirtileri genellikle memelerde yapılan gözlem ile teşhis edilmiştir. Memelerde ağrı, şişkinlik, meme ucundan sıvı gelmesi ve hassasiyet jinekomastinin belirtileri olarak göze çarpmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Jinekomastinin teşhis edilmesi için hasta kendisini gözlemlemeli ve yukarıda belirtilen belirtilerin olup olmadığını anlamalıdır. Jinekomastide en önemli teşhisler elle gerçekleşir. Her iki meme de elle muayene edilmeli ve meme başı kontrol edilmelidir. Meme başında kitle ele gelmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Doktor muayenesinde hastaya meme USG yapılır. Muayene ve USG bulguları tanı ve tedavi için oldukça önemli bir süreçtir.

Jinekomastide Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Jinekomastide tedavi seçenekleri birden fazladır ve hangi tedavinin uygulanacağına uzman hekim karar verir. Tedavisine başlamadan önce hastanın farklı bir problemi olup olmadığına bakılır ve hormonal bozukluğu var mı diye tetkikler gerçekleştirilir. Bu tetkiklerin yapılması için hasta ilk öncelikle endokrin bölümünde muayene olunur ve bir endokri bölümü hekimi tarafından kontrol edilir. Jinekomasti tedavi seçenekleri jinekomastinin tipine göre belirlenmektedir. Jinekomastinin birçok farklı türü mevcuttur ve farklı şekillerde sınıflandırılır. Ayrıca hastanın yaşı da tedavi seçeneğinde önemli bir faktördür. 

Ergen erkek çocuklarında jinekomasti tedavisi için Nick sınıflandırması kullanılır. Farklı yaşlardaki hastaların tedavisinde yine hastanın yaşı ve hormonal düzeyleri oldukça önem arz eder. Durumun uygunluğuna göre hasta ilaçla da tedavi edilebilir. Genellikle jinekomastide Tamoksifen en sık kullanılan ilaçlar arasındadır. İlaç kullanımında hasta doktoruna düzenli kontrole gitmeli ve tetkiklerini yaptırmalıdır. Fakat ilaç tedavisi her zaman başarılı sonuç vermeyebilir, ilaç tedavisine yanıt vermeyen kişiler için farklı teknikler kullanılabilir veya ameliyat olması gerekebilir.

Jinekomasti Ameliyatı ve Teknikleri

Jinekomasti ameliyatı cerrahi bir müdahaledir ve ameliyat en kesin çözüm olarak belirtilir. Cerrah hastasını muayene ettikten sonra nasıl bir yol izleyeceğini ön görür ve hastayı bilgilendirir. Jinekomasti tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler şu şekildedir:

  • Glandüler tip jinekomastilerde sert meme dokusu algılanır. Cerrahi olarak çıkartılır.
  • Karışık tip jinekomastilerde memede doku ve yağ fazlalığı tanısı konur ve liposuction ile müdahale edilebilir. Cerrahi işlem gerektirmez.
  • Yağlı Tip jinekomastilerde yağ dokusu algılanır ve liposuction ile müdahale edilebilir. Yağ dokusu ağırlıktadır, sadece liposakşın ile tedavi edilebilir. Cerrahi işlem gerektirmez.
İletişim

RANDEVU TALEBİ

Hizmetimizden faydalanmak için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir ya da dilerseniz randevu formunu kullanarak, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No: 272 A Blok Daire:3 Kadıköy / İstanbul

    Jinekomasti Ameliyatı - Op. Dr. Soner Tezcan