fbpx
Skip to content Skip to footer

Dermabrazyon

DERMABRAZYON

Dermabrazyon, ya da mekanik peeling derinin en üstteki tabakasının soyulması zımparalanması ameliyatıdır. Dermabrazyon ameliyatı, genellikle iyileşen iltahaplı kistik sivilcelerin bıraktığı izlerin, çukurların, skarların, lekelerin ya da deriden kabarık veyahut çökük yara izlerinin düzeltilmesi, hafifletilmesi amacıyla yapılmaktadır.

Dermabrazyon ameliyatında, özel elmas uçlar vasıtasıyla derinin en üst tabakası yavaş ve kontrollü bir şekilde soyulmaktadır. Derinin en üst tabakası epidermis ve yüzeyel dermis soyulduğunda vücut çok hızlı bir şekilde bu alanlara yeni dokuyu getirerek, daha pürüzsüz, gergin ve taze bir deri tabakası ortaya çıkartır.

Özellikle sivilcelerin bıraktığı çukurlara uygulandığında yüzeyel olanlar sivilce izleri geçmekte, derin olan izler ise daha belirsiz hale gelmektedir. Gözenekler kapanmakta, lekeler düzelmekte, cilt daha canlı, berrak hale gelmektedir. Dermabrazyon tek sefer yapılan bir işlemdir ancak gerekirse en az 6 ay sonra işlem tekrarlanabilmektedir.

Dermabrazyon Nasıl Bir Anestezi İle Yapılabilir

Ameliyat, dermabrazyon uygulanacak bölgenin genişliğine bağlı olarak lokal ve sedasyon ya da genel anestezi altında yapılır. Lokal, sedasyon anestezi altında ameliyat yapıldığında kişi aynı gün evine dönebilir. Bu durumda ameliyat sırasında hiç bir şey hissedilmeyecek ancak biter bitmez kişi normal haline geri dönebilecektir. Genel anestezi altında ameliyat yapıldığında ek bir ameliyat uygulanmamış ise kişi aynı gün ya da ertesi gün eve dönebilir.

Dermabrazyon Sonrası

Cilt soyma ameliyatı sonrasında yüz bölgesine çok hafif bir pansuman yapılır ya da bol pomad sürülerek açık bırakılır. Ben genelde derinin üst kısmına bir pansuman koymayı tercih ediyorum. Bu sayede hem hasta daha rahat ediyor hem de ağrı, yanma hissi olmuyor. 24 saatte epitelizasyon tamamlanacağı için ertesi gün elinizi uygulama yapılan yere temas ettirebilirsiniz.

Dermabrazyon mekanik cilt soyma ameliyatı sonrası ağrı ya da kanama oluşmaz. Alttan açık pembe renginde, taze, yenilenmiş bir cilt çıkacaktır. Bu pembelik zamanla azalır ve 1 hafta sonra cildiniz normal rengine kavuşmaktadır. Uygulama yapılan ve yapılmayan yerler arasında 1 aya kadar uzayan bir ton farkı oluşabilir.

Hastalar işlerine 1 hafta sonra dönebilmektedirler. İyileşmenin tam olarak tamamlanması 6 ay sürmektedir. Bu süre içinde mutlaka güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Cilt rengi beyaz olan hastalar daha çabuk ve hızlı iyileşirler, koyu tenli hastalarda bu ameliyatı rahatlıkla olabilirler. Ancak renk düzelme dönemi beyaz tenlilere oranla biraz daha uzun sürmektedir. Dermabrazyon ameliyatı tecrübeli bir estetik plastik cerrah tarafından yapılmalıdır.

Dermabrazyon sonrasında ciltte geçici lekelenmeler, beyazlık ya da kahverengi renk değişiklikleri oluşabilir. Yine milia denilen ufak beyazlıklar meydana gelebilir. Bu durumlar kendiliğinden geçecektir.

Lazer Dermabrazyon

Dermabrazyon mekanik olarak yapılabileceği gibi lazer ilede yapılabilmektedir. Bu uygulama için Erbium lazer ve Co2 lazer sistemleri kullanılmaktadır. Lazer ile yapılan dermabrazyonlar, mekanik dermabrazyona göre daha kontrollü bir şekilde yapılabilmektedirler. Aynı zamanda lazer ile yapılan dermabrazyonun iyileşme hızı mekanik dermabrazyona göre daha çabuk olmaktadır.

Dermabrazyon
Dermabrazyon
İletişim

RANDEVU TALEBİ

Hizmetimizden faydalanmak için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir ya da dilerseniz randevu formunu kullanarak, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No: 272 A Blok Daire:3 Kadıköy / İstanbul