fbpx
Skip to content Skip to footer

Burun Deliği Küçültme Ameliyatı

BURUN DELİĞİ KÜÇÜLTME OPERASYONU

Burun deliği küçültme nedir?

Burun deliği küçültme burundaki simetrinin düzgün bir hal almasını sağlamak ve burnu daraltmak için kullanılan bir plastik cerrahi tedavisidir. Burun deliklerini küçültmek için burnun tabanındaki belirli konumlardaki dokular çıkarılır. Bu işlemin simetrik yapılması ve estetik açıdan daha küçük bir buruna sahip olmak için tecrübeli uzman bir doktor oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatı ile koordineli bir şekilde de sürdürülebilen burun deliği küçültme ameliyatı bağımsız olarak da yapılabilir. Bağımsız olarak sürdürülen burun deliği küçültme ameliyatı için genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Klinik ortamında lokal anestezi ile burun deliği küçültülebilmektedir.

Burun deliği küçültme operasyonu nasıl uygulanır?

Burun deliği küçültme operasyonu, lokal anestezi altında klinik ortamında yapılabilmektedir. Hasta isterse rinoplasti ameliyatı sırasında da burun deliği küçültme operasyonu geçirebilir. Uzman hekim tarafından hastanın görüşleri alınarak burun deliğinin ne kadar küçüleceği belirlenir. Bu işlem oldukça detay gerektirmektedir çünkü hastanın burun deliklerinin fazla küçük veya büyük olması hastanın günlük yaşamının aksamasına neden olabilir. Ayrıca fazla küçülen burun delikleri fonksiyonel olarak işlevlerini yerine daha az getirmeye başlayabilir. Bu durumların yaşanmaması nedeniyle uzman hekimin tecrübeli olması ve kontrol altında yapılması önem arz etmektedir.

Rinoplasti ile burun deliği küçültme

Rinoplasti sırasında hastaya burun deliği küçültme operasyonu uygulanabilir. Burun deliği küçültme operasyonu ameliyatsız bir işlemdir. Fakat rinoplasti yaptıracak olan hastanın isteği üzerine ameliyat sırasında burun delikleri de küçültülebilir.

Dolgu ile burun deliği küçültme

Dolgu ile burun deliği küçültme belirli bir dönem popüler olan plastik cerrahi uygulamaları arasında yer aldı. Fakat burun deliğinin dolgu ile müdahale edilmesi oldukça zor bir alan olması nedeniyle pek tercih edilmemeye başlandı. Şuan nadir kullanılan bir yöntem olarak bilinmekle birlikte tercih edilmemektedir.

Burun deliği küçültme operasyonunda dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Burun deliği küçültme operasyonunda dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. İlk öncelikle burun deliği küçültme operasyonunda dikiş hatları oldukça önemlidir. Dikiş hatları temiz tutulmalı ve özenle bakılmalıdır. Burun deliği küçültme operasyonunda antibiyotik içeren kremler kullanılır. Bu kremler uzman hekim tarafından önerilir ve aksatılmamalıdır. Operasyon sonrası dikişler zamanında alınmalıdır. Burun deliği küçültmelerinde iz olup olmamasını belirleyen faktörlerden biri dikiş alımlarında belirlenmektedir.  Operasyonun yapıldığı bölge güneşten korunmalı ve güneşe maruz kalmamaya dikkat edilmelidir. Özellikle dikişler alındıktan sonra, burun derisinde bazı kesiler yer alır. Bu kesiler için mutlaka uzman hekimin önerdiği kremler kullanılmalıdır. Kremler iz kalmaması için oldukça önemlidir. Periyodik olarak iyileşme süresi boyunca doktor muayenesi ayrıca sürecin daha sağlıklı şekilde tamamlanmasına olanak verir. Burun deliği küçültme operasyonu gerçekleştiren hasta işlem sonunda tüm bunları dikkatli bir şekilde uyguladığında günlük hayatında çok daha rahat ettiği görünüme kavuşur ve özgüveni artar. Sosyal yaşamına döndüğü andan itibaren daha mutlu bir ruh haline sahip olan hastanın burun delikleri zamanla yerine daha iyi oturur ve burunla uyumlu hale gelir. Ayrıca burun deliği küçültme operasyonunun başarılı ile tamamlanması hastanın daha rahat nefes alabilmesine de olanak sağlar.

Burun deliği küçültme ne kadar?

Burun deliği küçültme operasyonunun maaliyeti duruma göre farklılık göstermektedir. Birkaç faktörün bağlı olduğu burun deliği ameliyatlarında, klinik ve hekimin uzmanlığı ana faktörler arasında gösterilmektedir. Burun deliği küçültme ne kadar sorusunun yanıtı hemen hemen her merkeze göre değişkenlik gösterir.

İletişim

RANDEVU TALEBİ

Hizmetimizden faydalanmak için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir ya da dilerseniz randevu formunu kullanarak, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No: 272 A Blok Daire:3 Kadıköy / İstanbul