fbpx
Skip to content Skip to footer

Göğüs Estetiği Nedir?

 

Meme dokusu doğum, emzirme, yaşlanma ve gelişimsel bozuklar nedeniyle şekil bozukluğuna uğrayabilir. Bununla birlikte yaş almaya bağlı olarak deforme olabilir ya da doğuştan fazla küçük ya da büyük forma sahip olabilir. Bu durum kişilerin fiziksel görünümünden memnun olmamasına hatta bundan dolayı özgüven problemleri ve psikolojik problemler yaşamalarına neden olabilir. Ayrıca kişinin fiziksel özelliklerinden memnun olması, sağlıklı bir beden imajı oluşturmasıyla ilişkili olarak psikolojik durumuna yansıyan önemli bir faktördür. Bu sebeple yapılacak meme estetiği operasyonunda kişisel tercihler bir ölçüt olarak göz önünde bulundurulur. 

Meme Küçültme Ameliyatı ve Fiyatları

Meme küçültme sağlık sorunu yaşayan veya meme görünümünden rahatsız olan hastalar için yapılan bir plastik cerrahi işlemidir. Meme derisi ve meme dokusunun alınması işlemine meme küçültme denir. Hem kadın hem erkek hastalar için uygulanabilen meme küçültme operasyonu olacak hastanın birçok farklı nedeni olabilir. Bunlar göğüslerin aşırı sarkması, kötü görünümü, kötü kokuya sebebiyet vermesi, aşırı terleme veya kol kaslarının ağırlıktan dolayı fazla yorulması olabilir.

Meme Estetiği ve Küçültme İle Ne Hedeflenir?

 

Memenin kişinin kilosuna, boyuna, yaşına, vücut oranına göre nasıl bir şekle ve ağırlığa sahip olduğu iki boyutlu ve üç boyutlu ölçümlerle kontrol edilir. Buradan hareketle, meme asimetrisini düzeltme, implant tekniği ile hacmini arttırma, memenin dış görünümünü düzeltme, meme büyüklüğünden kaynaklı sırt ve boyun ağrıları, duruş bozukluğu gibi faktörleri ortadan kaldırma ve kişinin kendisine uygun ve arzu ettiği görünümü sağlamak hedeflenir. Meme estetiği onkoplastik cerrahi müdahale kapsamında değerlendirildiğinde, önemli kilo kayıpları, gelişimsel sorunlar ve meme kanseri gibi durumlarda memenin görünümünü iyileştirmek hedeflenir. Bu doğrultuda, hastanın fizyolojisine en uygun biçimde, planlanan cerrahi müdahaleler uygulanır. Kişinin yaşantısında bulunan gebelik, doğum, emzirme ve sigara gibi faktörler, ameliyat sürecini ve yöntemini etkiler. Bu doğrultuda hastanın ihtiyacına göre memeyi yeniden şekillendirme ve boyut kazandırma hedeflenerek işlem gerçekleştirilir.

Meme Küçültme Ameliyatları

Meme küçültme ameliyatları nasıl yapılır? Meme küçültme ameliyatları uzman bir cerrah ve ekibi tarafından yapılmalıdır. Cerrah hastanın rahatsızlığını tam olarak anlamalı ve buna göre hareket etmelidir. Meme küçültme ameliyatlarında belirli bir iz kalır. Bunun nedeni memede kesi açılarak dokunun alınmasıdır. Meme küçültme ameliyatlarının süresi için net bir şey söylenmesi mümkün değildir. Memenin boyutu ve çıkarılacak dokunun ağırlık süreyi etkileyen unsurlar arasındadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı meme liposakşını olarak da halk dilinde bilinmekte ve meme büyüklüğünden rahatsız olan kişilerin göğüslerinden alınan dokular ile memenin küçülmesi sağlanmaktadır. Fizyolojik gelişimini tamamlamış her birey için farklı bir sağlık sorunu olmadıkça uygun olan meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Meme küçültme ameliyatında göğse kesi açılır ve bu keside ki fazla doku uzman cerrah tarafından çıkartılır. Operasyon meme boyutuna ve çıkarılacak dokuya göre değişkenlik göstermesiyle birlikte ortalama 2-4 saat arası sürmektedir. Kesilerin birçok farklı tekniği bulunmaktadır. Lolipop kesi, ters T kesi olmak üzere iki farklı kesi işlemi gerçekleştirebilir. Bu kesilerden hangisinin karar kılınacağına hastanın fiziksel yapısı ve hekimin görüşüne bağlıdır.

Her cerrahi operasyon gibi riskleri bulunmakla birlikte kadın hastalarda süt kanallarına zarar verilmemesi önem arz etmektedir. Meme küçültme ameliyatında fazla doku çıkarıldıktan sonra kesi kapanır ve anesteziden uyandırılır. Meme küçültme ameliyatından sonra kişi bir iki gün hastanede kalır ve durumu stabil olana kadar gözlem altında tutulur. Operasyon sonrası ağrı hissedilmesi normal bir durumdur. Hasta doktorunun ne giyeceğine ve göğüslerini nasıl koruyacağına dair talimatlarını dinlemeli ve uymalıdır. Ayrıca meme küçültme ameliyatı sonrası hasta dikişlerine özen göstermeli ve pansumanlarını zamanında yaptırmalıdır.

Meme Küçültme Fiyatları

Meme küçültme fiyatları çoğu hasta için önem arz etmektedir. Meme küçültme ameliyatının maliyeti birçok farklı koşullara göre değişiklik gösterebilir. Meme küçültme fiyatları, yapılan testler, ilaçları memenin boyutu ve ameliyat süresi fiyatı etkileyen unsurların başında gelmektedir. Meme küçültme fiyatının bir diğer başlıca unsuru uzman cerrahın tecrübesi ile de doğru orantılıdır.

Meme Estetiği Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi meme estetiği ameliyatında riskleri mevcuttur. Bu riskler, meme estetiği öncesi ve sonrasında oluşabilir. Kan kaybı, doku içinde kan birikmesi veya kanama gibi riskler her hasta için mevcuttur. Bu nedenle ameliyat öncesi uzman ekip birçok tetik yapar ve hasta hakkında veri elde eder.  Ayrıca ameliyat sonrası iyi bakım uygulanmazsa dikişte enfeksiyon ve açılma gibi yaralar oluşabilir ve hastanın acı çekmesine sebebiyet verebilir.

Icon

Meme Asimetrileri

Memede asimetri, her iki meme boyutunun birbirinden farklı olmasıdır. Hemen hemen tüm kadınlarda memede asimetri söz konusudur. Her yapılan ölçümde, ameliyat planlamasında kadınların genelinde memede asimetri olduğu görülmektedir.
Hizmet Detayları
Icon

Meme Büyütme Ameliyatı

Augmentasyon mamoplasti olarak da adlandırılan meme büyütme ameliyatı, memelerin hacmini arttırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu uygulamalarda; meme implantları, meme dokusu veya göğüs kaslarının altına yerleştirilir.
Hizmet Detayları
Icon

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatında hastanın göğüs bölgesine enjekte edilen kök hücreden zengin yağ dokularının vücutta kalıcılığı ortalama %40 ile %50 arasındadır. Bu teknikle uygulama yapılan bölgede ortalama bir beden büyüme elde edilir.
Hizmet Detayları
Icon

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı, memeden ağırlık ve sarkıklık yapan cilt-meme bezi dokusunun çıkarılması ve geriye kalan memenin daha dik ve estetik olarak iyileştirilmiş durumda şekillendirilmesidir.
Hizmet Detayları
Icon

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Mastopeksi veya meme dikleştirme, meme üzerinde yapılan bir meme ameliyatı ve meme estetiği şeklidir. Meme sarkması bulunan memelere yapılır. Bu zaman fazla dokular, aşırı gerilmiş Cooper'ın bağları ve fazla cilt çıkarılır.
Hizmet Detayları
Icon

Jinekomasti Ameliyatı

Küçük kesiler uygulanarak meme bezi dokusu çıkarılan bir tekniktir. Cerrahi müdahaleler genel anestezi altında yapılsa da bazı durumlarda lokal anestezi de tercih edilebilir. Hasta ameliyattan sonra aynı gün taburcu olabilir.
Hizmet Detayları
Icon

Meme Başı Çöküklüğü

Kadınlarda görülen meme problemlerinden birisi olan meme başı inversiyonu yani meme uçlarının çöküklüğü batıklığı, meme uçlarının göğüslerde içeri doğru gömülü durumda olmasıdır. Bu durum kadınlarda estetik, fonksiyonel ve psikolojik problemleri de beraberinde getiren bir sorundur.
Hizmet Detayları
İletişim

RANDEVU TALEBİ

Hizmetimizden faydalanmak için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir ya da dilerseniz randevu formunu kullanarak, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Caddebostan Mahallesi Bağdat Caddesi No: 272 A Blok Daire:3 Kadıköy / İstanbul