fbpx
Skip to content Skip to footer

Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahi

Estetik cerrahi ile ilgili olarak “plastik” terimi bazen “yapay” anlamında kullanılır. Kelime, kalıplamak veya kalıplamak anlamına gelen tarih öncesi Yunanca plastikos fiilinden türetilmiştir. Hem kişinin görünümünü iyileştirme hem de hastalık, travma veya doğuştan gelen kusurların neden olduğu yüz ve vücut dokusu deformitelerini yeniden yapılandırma ile ilgilenen bir cerrahi uzmanlık alanıdır. Plastik cerrahi ile hem fonksiyon hem de görünüm olarak iyileşme gerçekleştirilebilir. Dövmeleri, yara izlerini, yanıkları ve cilt kanserini gidermek için vücudun merkezi sinir sistemi dışındaki herhangi bir bölgesinde (cilt gibi) ameliyatı gerektirebilir;

  • Maksillofasiyal (yüz iskeleti)
  • Yarık dudaklar, yarık damak ve biçimsiz kulaklar gibi konjenital anormallikler

Estetik Cerrahi Teknikleri

Estetik cerrahide uygulanan işlemlerden bazıları şunlardır:

  • Vücudun bir bölgesinden alınan bir doku parçasının, onu canlı tutan kan damarlarıyla birlikte başka bir bölgeye aktarıldığı deri flep ameliyatı; Buna flep ameliyatı denir, çünkü sağlıklı doku, yeniden konumlandırılırken genellikle vücuda kısmen bağlı kalır. Vücudun etkilenmemiş bir bölgesinden sağlıklı derinin çıkarıldığı ve kaybolan veya hasar görmüş cildin yerine kullanıldığı deri greftleri.
  • Çevredeki dokuyu gererek vücudun “büyüttüğü” ve ardından çevredeki alanın yeniden yapılandırılmasına yardımcı olmak için uygulanabilen doku genişlemesi.

Bu prosedürlere ek olarak, plastik cerrahlar ayrıca çeşitli başka teknikler de kullanırlar, örneğin: tipik olarak pürüzleri düzeltmek için bir bölgeden yağ alıp diğerine enjekte etmeyi içeren yağ transferi veya greftleme; sıvıyı dışarı çekmek ve iyileşmeyi desteklemek için steril köpük veya gazlı bez yoluyla bir yaraya emme uygulanmasını içeren vakumlu kapatma ve kamuflaj makyajı veya kremi.

  • sentetik uzuvlar gibi protezler

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle telefon, e-posta veya Bilgi Talebi formunu doldurarak iletişime geçin.