fbpx
Skip to content Skip to footer

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Neler Beklenir?

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Neler Beklenir?

Burnunun boyutundan veya şeklinden memnun olmayan hastalar için “burun estetiği” olarak da adlandırılan rinoplasti popüler bir işlemdir. Bununla birlikte, prosedürün iyi bilinen kozmetik avantajlarının yanı sıra, rinoplasti, ciddi bir yaralanma veya hastalıktan sonra burun fonksiyonunun iyileştirilmesi veya uykuyu ve egzersiz yeteneğini engelleyen solunum sorunlarına yardımcı olmak da dahil olmak üzere çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olacak şekilde geliştirilmiştir.

Rinoplasti, hastanın cilt tipini ve genel yüzün yapısını göz önünde bulundurarak burnu amaçlanan işlevine ve görünümüne dönüştürmeyi amaçlar.

Burun Estetiği Hakkında Hızlı Gerçekler

Rinoplasti adayları genel olarak büyümeyi bitirmiş olmalıdır. Örneğin, ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde, yüz gelişiminin burnun görünümü ve işlevselliği üzerinde etkisi olabilir. Tek istisna, yarık damak gibi yüz doğum deformitesi ile doğan çocuklar olacaktır. Hastaların genel sağlıklarının da iyi olması ve üfleme akışını bozabileceği ve doku yaralanması olasılığını artırabileceği için sigara içmekten kaçınması gerekir. Süreci anlayan ve tam ebeveyn anlaşması olan gençler burun estetiği için uygundur. İdeal olarak, kızlar bir işlem yapmadan önce en az 15 veya 16 yaşında olmalıdır; erkek çocuklar en az 17 veya 18 yaşında olmalıdır. Septoplasti (septumun düzleştirilmesi) ile kombine edilirse bu işlem hastanın sadece kendine güvenini değil, nefes almasını da iyileştirebilir.

Rinoplastiden önce cerrah hastanın prosedürü, risklerini ve faydalarını tam olarak anladığından emin olmalıdır. Rinoplasti güvenli bir işlem olsa da ameliyatın bir uzman tarafından yapılması önemlidir.

Operasyon, burun kamburunun çıkarılmasını, burun ucunun şekillendirilmesini, burun deliklerinin yeniden boyutlandırılmasını veya yeniden şekillendirilmesini veya prosedürün amacı nefes almayı ve görünümü iyileştirmekse, burnun genel boyutunu ve projeksiyonunu değiştirmeyi içerebilir.

Bir rinoplasti tipik olarak 1.5 ila 3 saat sürer ve ayakta tedavi olarak gerçekleştirilir. “Kapalı rinoplasti” de, sınırlı adaptasyona sahip bir prosedür olan burun deliklerinin içinde kesiler yapılır. “Açık rinoplastide”, burun delikleri ile burun delikleri arasındaki doku kesilir. Bu kesikler tamamen iyileştiklerinde pek fark edilmezler.

Burun estetiği öncesi hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen telefon, e-posta veya Bilgi Talep formunu doldurarak bizimle iletişime geçin.