fbpx
Skip to content Skip to footer

Botoks Enjeksiyonları

Botoks Enjeksiyonları

Botoks enjeksiyonları (Botulinum toksini) yüzüdeki kasları gevşeterek, kaz ayağı ve kaş çatma bölgelerindeki çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltma amacı ile uygulanan bir işlemdir.

Botoks Hangi Amaçla Kullanılır?

Botoks Enjeksiyonları tıp uzmanları tarafından yüzdeki kırışıklıkları minimuma indirmek için kullanılır. Lakin aynı zamanda aşağıdaki durumlarda da yardımcı olabilmektedir:

  • Koltuk altı terlemesi (hiperhidroz)
  • Şiddetli boyun ve omuz kas spazmları
  • Şaşı gözler
  • Aşırı migren ağrıları tedavisinde

Botoks Nasıl Çalışır?

Botoks, sinirlerden kaslara giden sinyalleri engeller böylelikle enjekte edilen kas kasılamaz. Bu durum kırışıklıkların gevşemesini ve yumuşamasını sağlar.

Botoks en çok alın çizgileri, kaz ayakları (göz çevresindeki çizgiler) ve kaş çatma çizgilerinde kullanılır. Botoks, güneşin veya yerçekiminin neden olduğu kırışıklıklara yardımcı olmaz.

Botoks tedavisinden sonraki üç ila altı ay içinde toksinler yıpranır ve kaslar yeniden harekete geçer. Sonuç olarak, kırışıklıklar geri döner ve migren ve terleme gibi sorunlar devam edebilir. Sonuçları korumak için tekrar Botoks enjeksiyonları yaptırmayı düşünebilirsiniz. Uzman doktorunuz ile görüşerek, Botoks tedavisini ne sıklıkta yaptırabileceğinizi danışabilirsiniz.

Botoks’u Bırakırsanız Ne Olur?

Uzun yıllar düzenli enjeksiyonlardan sonra BOTOX tedavilerini durdurursanız, tek etki, BOTOX kullanmamış olmanıza göre biraz daha yavaş da olsa kırışıklıklarınızın geri dönmesi olacaktır. Yalnız bıraktıktan sonra bile, daha önce hiç enjeksiyon yapmamış olmanızdan daha genç görüneceksiniz.

Botoks Kimler İçin Uygun Değildir?

Botoks uygulaması şu kişiler için uygun değildir:

  • Sinir-kas sistemine ait hastalığı bulunan kişiler (Eaton-Lambert sendromu gibi),
  • Hamile kadınlar,
  • Emziren anneler. Zira botulinum toksininin süt yoluyla bebeğe geçme tehlikesi vardır.

Botoks enjeksiyonları hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen telefon veya e-posta yoluyla ya da aşağıdaki Bilgi Talep formunu doldurarak bizimle iletişime geçin.