Blog

BOTOKS HAKKINDA TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ

BOTOKS HAKKINDA TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ

Modern teknoloji ve çağımız koşullarının iyileşmesi ile günümüzde birçok estetik işlemler yapılmaktadır. Bu işlemlerin en başında da sizlere harika görünüşler ve dolgunluklar sağlayan botoks işlemi gelmektedir. Peki botoks tam anlamıyla nedir? Botoksun faydaları nelerdir? İstanbul’da botoks yaptırmak için ne yapılmalıdır? Botoks çeşitleri nelerdir? Tüm bu merak ettiğiniz sorulara cevap bulmak için sizler için derlemiş olduğumuz makalemizi okuyabilirsiniz.

 

 

Botoks Nedir?

 

Botoks, Clostridium Botulinum adında bir mikroorganizmanın ürettiği bir çeşit toksindir. Doğada bir sürü ilacın ve toksinin, gerekli işlemlerden geçirildikten sonra ve uygun şekilde kullanılarak insanoğluna ciddi faydaları kanıtlanmıştır. Botoksun da günümüzde uzman doktorlar tarafından uygun koşullarda kullanımıyla antiaging konusunda botoks faydaları tartışılmaz bir hale gelmiştir. En sık üst yüz bölgesinde (alın, kaş arası ve göz kenarı) kullanılarak hastaların daha dinamik ve daha dinç görünüm kazanmasına büyük bir katkı sağlamaktadır. Botoks faydaları, yüz bölgesindeki estetik görünüme sağladığı katkının yanı sıra, aşırı terleme olan bölgelerde (ayak, el ve koltukaltı) de kullanımıyla özellikle sıcak yaz günlerinde terlemenin azalması ve hasta konforunun artırılması şeklinde de gösterilebilir. Değişik markaların ürettiği botoks çeşitleri olmakla birlikte ilaç içeriği aynı olduğu için bu işlemde kullanılan bütün botoks çeşitleri aynı etkiyi sağlamaktadır. 

 

Etki süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 4-6 ay sürmektedir. Bu süre zarfında sadece botoksun etkilediği bölgelerde kas hareketleri azalması nedeniyle botoks uygulaması tamamen mimiksiz bir görünüme neden olmayacaktır

 

Botoks Nasıl Yapılır?

 

Botoks neredeyse çoğu zaman herhangi bir uyuşturma işlemi gerektirmeden bölgeye enjeksiyon yapılarak uygulanır. Bölgenin anatomisinin detaylı şekilde bilinmesi botoksun faydaları için en önemli gerekliliklerden biridir. Botoks çeşitleri krem vb şekillerde sunulmak istense de enjeksiyon yöntemi haricinde istenilen faydayı sağlayamamaktadır. Uygulama yaklaşık 5 dakika gibi kısa sürede yapılabilir ve işlem sonrasında hasta günlük hayatına rahatlıkla dönebilir.

 

Botoks Çeşitleri

 

Botoks çeşitlerini belirleyen asıl etken üretici firmanın farklı olmasıdır. Bütün botoks çeşitleri aynı ilacı (Clostridium Botulinum Toksin-A) içerir. Buna rağmen üretici firmalar botoks fiyatları açısından da değişikliğe neden olabilmektedir. İstanbul’da bulunan kliniğimizde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı botoks çeşitleri uygun hastalara ve uygun şekillerde yapılmakta olup, botoks fiyatları için iletişim bilgilerimizden bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

 

 Nerelere botoks yapmak mümkündür diye soracak olursanız eğer onları da aşağıda görebilirsiniz;

 

  • Üst Yüz Bölgesi: Alında yer alan çizgilerin yok olması, kaşınızı çattığınız zaman ortaya çıkan çizgilerin azaltılması, düşük kaşlarınızın kaldırılması, şakaklarınızın gerilmesi, kaz ayağı çizgilerinin giderilmesi ve burun kenarınızdaki çizgilerinizin giderilmesi için uygulanır.
  • Alt Yüz: Çiğneme kası yani maseter kasına uygulanarak, çenenizde yer alan eklem bölgesinin sertliğini ve keskin duruşunu gidermek, çene genişliğinizi yumuşatmak amacıyla uygulanmaktadır.Çene konturunuzu kaldırmak amacıyla çene kenarı bölgenize birkaç bölgeye küçük dozlar şeklinde enjeksiyon yapılması ile yüzünüzün oval şeklinin toparlanılmasını, boyun ve çene kenarını daha belirgin hale getirmeyi hedeflemektedir.
  • Gummy Smile: Gülüş esnasında diş etlerinin görünmesi sebebiyle üst dudağınızın hareketini azaltarak daha estetik bir gülüş sağlamak adına yapılır
  • Boyun Botoksu: Plastismal kaslara yapılarak boyun cildinde uzunlamasına oluşan gergin görüntüyü yok eder.  
  • Dekolte Bölgesi: Bu bölgede daha az yoğunlukta ve daha fazlaca sulandırılarak yani mezobotoks şeklinde uygulandığı zaman cildinizde parlama, ışıltı etkisi ve gerginlik yaratmaktadır.
  •  Terleme Botoksu: Özellikle aşırı terleme nedeniyle günlük konforun azaldığı hastalarda koltuk altı, el ve ayak bölgesinde kullanılır

Botoks Fiyatları

 Botoks denildiği zaman akla ilk gelen sorulardan birisi de botoks fiyatlarıdır. Aslında uzaktan sizlere botoks işlemi için fiyat vermek çok da doğru olmaz. Sizlere botoks işlemi fiyatınızı vermemiz için İstanbul Caddebostan’ da yer alan kliniğimize gelerek ücretsiz muayene olabilir, iletişim telefon numaramızdan bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

 

Randevu Almak İster Misiniz?
WhatsApp - Soner Tezcan
Randevu Talep Et